اینک کافکا - بخش اول

سلام بر دوستان فرهیخته و ادبیاتی

کافکا، این نویسنده این متفکر و این صاحب اندیشه

فکری که تمام زندگی آدم رو متاثر کنه حتما فکر بزرگیه که صاحب اون نتونسته کنارش بذاره.

خیلی از ما هم افکاری به سرمون میزنه و صاحب تفکراتی هستیم که البته دیر یا زود اونو رها میکنیم. چرا؟ شاید چون همین که جوابی براش نداریم و یا اینکه زود اقناع میشیم. شایدم فکر بزرگی تا حالا به سرمون نزده.

یکی از افکار بزرگ و البته بحران آفرین که ممکنه به سر کسی بزنه مساله مرگ و زندگی و خالق هستی و امثال اونه. افکار و مسائلی که نقطه بحرانی تمام ادیان و اندیشه های مذهبی و الهیه.

جایی که قدرت های زیادی روی اون متمرکز شدن و انسانهای زیادی درباره اون هم عقیده شدن.

ادیان الهی نظریات خودشونو دارن و روشنفکرا هم گاهی افکار متضاد اونها رو در سر می پرورند. ولی فرق اینها اکثر اوقات در اینه که اندیشه دینی اغلب مسائل رو بصورت بسته و رازگونه ارائه میکنه و معتقده که این نظریات رو از آنجا که ما تجربه مثلا دنیای پس از مرگ و ماوراء الطبیعه را نداریم باید بپذیریم و همونجور که ارائه میشه ما هم اونو بکار ببندیم و به نفرات بعدی منتقل کنیم. حتی گفته میشه که نباید روش فکر کنیم چون بدلیل ضعف اندیشه انسانی ممکنه دچار شک بشیم. شکی که ما رو از اصل دین جدا میکنه!

کافکا که یکی از متفکرین قرن بیستم هست نیز از کسانیست که به سوالات اینچنینی در زندگیش رسید و پاسخی براش پیدا نکرد. البته خیلی هم بی پاسخ نماند. ولی قانع نشد و رفت. 

فرانتس کافکا (Franz Kafka) (متولد ۳ ژوئیه، ۱۸۸۳ - ۳ ژوئن، ۱۹۲۴) یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان آلمانی‌زبان در قرن بیستم بود.

آثار کافکا که با وجود وصیت او مبنی بر نابود کردن همه آنها، اکثرا پس از مرگش منتشر شدند، در زمره تأثیرگذارترین آثار در ادبیات غرب به شمار می‌آیند.

پُرآوازه‌ترین آثار کافکا داستان کوتاه مسخ (Die Verwandlung) و رمان محاکمه و رمان ناتمام قصر (Das Schloß) هستند. به فضاهای داستانی که موقعیت‌های پیش پا افتاده را به شکلی نامعقول و فراواقع‌گرایانه توصیف می‌کنند. فضاهایی که در داستان‌های کافکا زیاد پیش می‌آیند را کافکایی می‌گویند.

کافکا در یک خانوادهٔ آلمانی‌زبان یهودی در پراگ پایتخت چک به دنیا آمد. در آن زمان پراگ مرکز کشور بوهمیا بود، سرزمینی پادشاهی متعلق به امپراتوری اتریش (رایش) - مجارستان. او بزرگ‌ترین فرزند خانواده بود و دو برادر کوچک‌تر داشت که قبل از شش سالگی فرانتس مردند و سه خواهر که در جریان جنگ جهانی دوم در اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها جان باختند.

پدرش بازرگان یهودی و مادرش زنی متعصب بود. رفتار مستبدانه و جاه‌طلبانهٔ پدر چنان محیط رعب‌انگیزی در خانواده به وجود آورده بود که از کودکی سایه‌ای از وحشت بر روح کافکا انداخت و در سراسر زندگی هرگز از او دور نشد و شاید همین نفرت از زندگی در کنار پدری سنگدل موجب شد که کافکا ابتدا به مذهب پناه برد.

 

پایان بخش اول

***

/ 12 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهسا(دختر آریایی)

دلیل فیلتر شدن وبم رو خودم هم نمی دونم. و وب محمد(فرزند ایران) هم فیلتر شده. من خودم هم خیلی تعجب کردم وقتی فهمیدم وبم فیلتر هست. چون من مطلب غیر اخلاقی یا سیاسی ای تو وبم نذاشته بودم. فکر کنم به خاطر حرفی هست که نباید به یه نفر می زدم

مهسا(دختر آریایی)

سلام این وب جدید محمد فرزند ایران هستش اگر ممکنه آدرس جدید رو جایگزین آدرس قبلی بکنید. باتشکر www.fa-iran.blogfa.com

آرش هخامنش

درود نیک ادیش من کتاب زنده به گور هدایت رو دارم خیلی زیباس خیلی خوبه عاشق هدایت و فروغ فرخزادم اگه با پیوند کردن همدیگر همراهی بهم سر بزن خوش زی

صبا

سلام کامنت شما توی وبلاگ دیگه ام رو خیلی دیر دیدم که اصل تاریخ مربوط به شهریور بود من زیاد اونجا نمی نویسم در واقع خیلی وقته که اونجا به وبلاگ های خاک خور پیوسته ممنون که اینقدر دقیق می خونید ممنون که گهگاهی سر می زنید[لبخند]

اسماعیل

سلام ممنون اززحمات شما درعرصه ی شناساندن بیشتر وبهتر نویسنده ی شیوابیان آقای صادق هدایت . بوف کور روقبلا خوندم اما ترغیب شدم بازم بخونم همچنین دیگر داستانهای هدایت رو .لطفا در صورت امکان به منم سری بزنید

الهام

سلام. خیلی خوبه که راجع به هدایت مینویسی. ولی چه فایده....

مهدي اميدي

از اينكه مطالب وبلاگ BCAVA را مطالعه نمودي و نظر دادي از شما سپاسگزارم. و اينكه از اشخاص مث من هم خوشتون مياد باز هم سپاسگزارم. بخشي از مطالب وبلاگ شما در رابطه با صادق هدايت نويسنده مدرن ايراني خواند ام و لذت بردم البته قبلا مطالعاتي از ايشون از چند كتاب مث سگ ولگرد، بوف كور، داش آكل و... داشته ام و از اين نويسنده و را بسياردوست دارم. البته از تفكر پست مدرن بيشتر علاقه دارم

فاطمه ب

سلام من صادق هدایت رو خیلی دوس دارم جوری که با دیدن خونش و جاهایی که رفته احساس نزدیکی میکنم حس میکنم همون جام میشه کآفه ها و جاهایی که میرفته رو بگین

مامان حنانه زهرا

[گل][گل][تایید]

رضا

عالی بود عالی بود